в тази поредица ще разгледаме различно оборудване и апаратури за контрол, измерване и диагностика в електрониката. някой от показаните системи, апарати и уреди ще трябва да си ги купите, а други могат да бъдат направени от нас, наши колеги специалисти или даже от самите вас. :) , ясно се само че без контролно/измервателна апаратура, няма как да следите резултатите от вашите електронни схеми, които проектирате, разработвате съвместно с други колеги или ремонтирате на клиент. има много и различни водове и марки оборудване за различните видове задачи в цифровата електроника. за аналоговата и изобщо каквато и да е електронна схема ще ви трябва също осцилоскоп, сигнал генератор, различни видове програматори за процесори, памети и други. допълнителни цифрови модули като конвертори от един коминикационен стандарт към друг, преобразуватели на напрежения, захранващ блок и други помощни средства и техники с които да развивате своите схеми, проекти и продукти в електрониката.

Мултицетът (от немското Multizet), наричан още мултимер или мултиметър, е многофункционален измервателен уред, който има възможността да измерва различни ел. величини. В най-общия случай той съчетава функциите на волтметър и амперметър (за постоянен и променлив ток) и омметър (разпространено е названието амперволтомметър). Отчитането е цифрово (стойностите се отчитат чрез дигитален дисплей). Захранването е с батерия.

С развитието на техниката възможностите на мултиметъра стават все по-многобройни, размерите му – все по-малки, а точността му – по-голяма, а цената на добрите модели все по-ниска. Съвременните мултиметри могат да измерват например и честота, капацитет, температура, параметри на транзистори, магнитни величини и др. Вграждат се различни полезни функции като автоматична смяна на обхватите, калибриране, памет за минали измервания, самоизключване, памет.

При цифровите мултиметри, какъвто е моделът, който ви предлагаме, сигналът на входа се преобразува от аналогово-цифров преобразувател и измерената стойност се показва като цифрова величина. Измервателните обхвати по правило се простират от 200 mV до 1000 V и от 20 µA до 20 A. Цифровите мултиметри при измерване на напрежение имат много високо входно съпротивление – от порядъка на 1 до 20 MΩ, като стандартната стойност е 10 MΩ. Относителната грешка при измерванията зависи от обхвата, като най-често е по-малка от 1 %. При постояннотоковите обхвати грешката при добрите уреди по правило е под 0,2 %.



 

Предимства на Цифров Мултицет ДТ9208А

  • Голяма точност;
  • Голям течнокристален дисплей, височина на знаците 25 мм;
  • Въртящият се селекторен превключвател позволява едновременно да се избират видът на измерванията и обхватът;
  • Изолирани СОНДИ;
  • Икономичен режим на електрозахранването – автоматично изключване;
  • Свалящ се Протектор;
  • Измерва Температура;

Основни спецификации на Мултицет ДТ9208А

  1. Скорост на измерванията 2-3/сек;
  2. Индикация за превишаване на обхвата: знак „1“ на дисплея;
  3. Автоматична индикация за отрицателна полярност;
  4. Ако напрежението на елемента на захранването стане по-ниско от необходимото работно напрежение, на дисплея се появява съответният знак;
  5. В режима за запомняне на данни на дисплея се появява знакът „Н“;
  6. Във всички обхвати е предвидена защита от претоварване;
  7. Автоматично зануляване в режим за измерване на капацитет;
  8. Ако след включване уредът не се използва в продължение на 15 минути, захранването се изключва автоматично. За да продължите работата отново, включете захранването;
  9. Работен обхват на температурата: 0°С – +40°С, относителна влажност 0-75%;
  10. Температура за съхранение: -10°С – +50°С;
  11. Захранване: стандартна батерия 9 V;
  12. Размери: 191x89x35 mm Тегло: 310 g (с батерията);
  13. Комплект с измервателни сонди и термодатчик;
  14. Ръководство на български език;

Обхват на измерване на Мултицет ДТ9208А

  1. Променливо напрежение: 1mV-750V AC;
  2. Постоянно напрежение: 1mV-1000V DC;
  3. Променлив ток: 0.1uA-20A AC;
  4. Постоянен ток: 0.1uA-20A DC;
  5. Съпротивление 0.1Om-200MOm;
  6. Капацитет 0.1nF-20uF;
  7. Честота 0-20kHz;
  8. Температура -40 – 1000 градуса (комплект с датчик);
  9. Измерване коеф. на усилване на транзистори;
  10. Проверка верига;
  11. HOLD функция;


още интересни работи на сайта - http://dadjizamaje.com/