много добър сайт за уроци за ПИК ПРОЦЕСОРИТЕ >>> https://deepbluembedded.com/

- Details
- Written by Super User
- Category: picprocesori
- Hits: 378
волтов делител за +5V>>3,3V = една бърза схема за волтов делител със симулация в протеус за да се види по-ясно как се прави комуникация със пик процесор през конвертор от сериен порт към усб за компютър.
при процесорите със захранване +5 волта изходите също са на +5 волта. ако включите конвертора директно, веднага ще изгорите входния му пин RX, който очаква напрежение НЕ ПО-ВИСОКО ОТ +3,3V волта. на някой конвертори предлагани на пазара има обозначение на гърба на платката че RX пина е на +3,3 волта.
!!!!! ОБЪРНЕТЕ ВНИМАНИЕ НА МОДЕЛА НА КОНВЕРТОРА КОЙТО ПОЛЗВАТЕ И ПОТЪРСЕТЕ ИНФО В НЕТА ЗА НАЧИНА НА УПОТРЕБА !!!!!! в описанието трябва да пише какъв волтаж са RX входа приемащия и TX изхода предаващия !!!!
ако трябва пуснете си някакъв сериен терминал и пращайте данни докато измервате напрежението и на двата пина TX/RX докато установите какъв е волтажа който ви трбява към и от процесора с който ще комуникарате !!!!
!!!! ГРЕШКИТЕ ИЗГАРЯТ ПИНОВЕТЕ НА ПРОЦЕСОРА И / ИЛИ КОНВЕРТОРА ВЕДНАГА !!!!!
в последната графика съм показал снимка от нета където е свързан по стандартен начин HC-05 блутут модул към стандартна ардуино платка. както виждате волтов делител има само за предаващата част ОТ ПРОЦЕСОРА КЪМ БЛУТУТ МОДУЛА, като приемащата е свързана директно. захранването е стандартно +5 волта и за двете схеми. модели на конвертори можете на намерите в нета всякакви.
препоръчвам да ползвате тези които са изпитани във схемни решения от специалисти в нета с повече обяснения как се работи и как се пише софтуера за конкретния сериен порт на процесорите.
стандарта RS232 е доста отдавна залегнал в комуникациите така че за него има много и подробна информация за начини на свързване, волтови разлики, чипове за стандартна и нестандартна комуникация и скорости и други полезни данни. софтуерни библиотеки и примерни сорс кодове можете да намерите в нета доста. от даден примерен сорс код можете да извадите настройките на серийният порт за конкретен процесор и функциите за приемане и предаване към терминалните програми за уиндоус/линукс.
при правилна настройка на скоростите и другите параметри на серийните портове в терминала на уиндоус / линукс трябва да виждате веднага това което се приема или се предава от или към процесора на вашата платка. правилно написаният софтуер в процесорите гарантира че ще получавате и предавате коректна информация във вашите приложения в електрониката и програмирането.



- Details
- Written by Super User
- Category: picprocesori
- Hits: 426
работа с указатели и float данни - МНОГО ВАЖЕН УРОК !!!!
https://www.youtube.com/watch?v=4L-oet6P_lI
https://www.youtube.com/watch?v=4L-oet6P_lI
- Details
- Written by Super User
- Category: picprocesori
- Hits: 501
логически симулатор >>> https://logic.ly/demo

- Details
- Written by Super User
- Category: picprocesori
- Hits: 532
волтов делител за +24 волта ще покаем нагледно каква е промяната във стойностите на входящото напрежение, резисторите и изходния волтаж на волтметъра.
тестова платка със измерване с уред наживо в задължителна защото все пак на симулацията на програмата за електрониките не може да се разчита на 100 %
обърнете внимание на стойността на резистора в горния край на делитела вече е килоом и половина. в момента след като е включен ценеровия диод резултата на вотлметъра отново е 4.7 волта.

на следващата графика, сме показали колко е резултата на волтметъра ако диода не е включен.
ТОВА ЩЕ ИЗГОРИ ВЕДНАГА ВХОДА НА ПРОЦЕСОРА !!!!!

внимавайте изключително много когато работите със входящи напрежения ПО-ГОЛЕМИ ОТ +5 волта !!!! всяка грешка уврежда вашият тестов процесор и макет и ще се наложи да купувате части на ново :)
- Details
- Written by Super User
- Category: picprocesori
- Hits: 643
Page 1 of 9